Milyen felvonókat különböztetünk meg napjainkban?
A felvonók, más néven liftek, emberek és tárgyak szállítását teszik lehetővé épületekben, bányákban vagy hajókon. A felvonók hajtása elektromotorokkal történik, az ehhez szükséges energiát pedig vagy hidrosztatikus hajtás közvetít a felvonó felé, vagy olyan kötélrendszer, ami ellensúlyokkal kombinált. A hidrosztatikus hajtásnál a motor a szivattyút hajtja. Az építészetben számtalan előírás van, a liftekkel kapcsolatban például meg van határozva, hogy milyen emeletmagasságtól kötelező a beépítésük.
Nézzük hát a felvonók, liftek típusait!
A legelterjedtebb a standard felvonó, a legtöbb helyen ezzel a típussal találkozhatunk. Standardból megkülönböztetünk hidraulikus és villamos üzemű lifteket, valamint gépház nélkülit és gépházasat. A standard liftek fülkéje többféle kialakítású lehet, van porfestett, skinpate oldalfalakkal megépített, de találkozhatunk rozsdamentes variációkkal is.
A másik legismertebbek a teherfelvonók, amelyek nagyobb mennyiség vagy nagyobb tömegű berendezések szállítására szolgálnak, például egy panelház tizedik emeletéről nagyban megkönnyítik a költözéssel, cipekedéssel járó nehézségeket. Kialakításuk jellemzően egyszerű, funkcionális, és jelentős teherbírással rendelkeznek.
Vannak kisteher felvonók is, amelyek igény szerint alakíthatóak a parapetes vagy padlórakodás alapján. Ilyenek például az ételliftek is, ezeknek a feladata, hogy megkönnyítsék az ételek, illetve a tányérok, edények, evőeszközök szállítását az emeletek között. Nem kell hozzájuk vasbeton akna, mint a nagyobb teherliftekhez, mivel saját önhordó acélszerkezettel rendelkeznek, ezt bármivel lehetséges burkolni.
A panoráma felvonók exkluzív megjelenést biztosítanak, ugyanis valamelyik oldaluk biztonsági üvegből készül. Jellemzően szállodákban, nagyobb bevásárlóközpontokban találkozhatunk ilyenekkel. Vannak olyan típusúak is, ahol a padló is biztonsági üveggel lett ellátva. A home liftek pedig magánlakásokba alkalmasak. Ezek a fajta felvonók egyedi igények alapján is megtervezhetőek.