Világítás tervezés
A világítás tervezés során számos szempontot figyelembe kell venni egy nagy beruházás, de még egy családi otthon megtervezése esetén is. A költségek és későbbiekben az üzemeltetési költségek szempontjából ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy milyen megoldások kerülnek végül kivitelezésre. Öt fő területre oszthatjuk a világítás tervezés folyamatát: világítástechnikai tervre, megtérülési kalkulációra, ajánlatadásra, megállapodásra és pénzügyi források rendelkezésre bocsájtásra.
A világítástechnikai terv egyebek mellett az ingatlanban szükséges fényforrások számát, típusát, áramigényét, illetve fizikai behatásait vizsgálja. A tervezők figyelembe veszik az igényeket, az épület benapozottságát is.
A megtérülési kalkuláció talán a legizgalmasabb része a tervezésnek, ugyanis ez alapján lesz számszerűen kimutatható, hogy egy régebbi világítási rendszer korszerűsítése mennyi idő múlva hozza vissza a költségeket. Ilyenkor érdemes figyelembe venni nem csak a bekerülési és beszerelési árakat, hanem a működés során a rezsiköltséget, amortizációt és karbantartási kiadásokat is.
Az ajánlatadás során célszerű mindenre kiterjedő, a legfontosabb válaszokat megadó formát választania a kivitelező cégnek. Ebbe bele kell foglalni tételesen az anyagköltségeket, a munkadíjat, a garanciákat, határidőket, felelősöket egyaránt.
A megállapodás megrendelő oldalon sokszor csak több jóváhagyást követően jöhet létre, hiszen minél nagyobb egy szervezet, annál több kézen megy keresztül jellemzően egy beruházás engedélyeztetése.
Végezetül gyakran előfordul, hogy a megrendelőnek még forrásokat kell felszabadítania a világítástechnika korszerűsítése, beépítése előtt. Egy nagyvállalatoknál szintén hosszadalmasabb folyamat lehet, ezért mindenképpen érdemes a határidők esetén figyelembe venni ezt a lépcsőfokot is.