Festékek - hőszigetelő festék
Nehéz eligazodni a festék és a festés világában, leginkább akkor ha nem vagyunk „szakmabeliek”. Egyszerűnek hangzik a dolog: doboz kinyit, ecset elővesz, festéket ecsetre, ecsetet falnak.
Ha már itt jársz, akkor valószínűleg az alábbi két dolog fordulhatott elő:
1. megtapasztaltad, hogy nem ilyen egyszerű a dolog.
2. tájékozódónál, mielőtt elkezded a festést (előrelátó és szerencsésebb verzió)
Portálunkon minden szükséges információt megtudhatsz a festésről és arról, milyen festékeket használj munka közben. A legjobb, hogy bárki hozzászólhat a különböző témákhoz, így mások negatív és pozitív tapasztalataival felvértezve kezdhetsz neki a munkának.
A bevezető után következzen pár alapvető tétel a festés és a festékek világából:
Komfortérzet
Kezdjük az alapoknál. Természetesen a dolog ott kezdődik, hogy a személyiségünkkel és a lakótérrel is harmonizáló színt válasszunk. A melegebb színeket kedvelőknek javasoljuk a sárgás-barnás árnyalatokat, a megnyugvásra vágyóknak a zöld árnyalatait, és a hűvösebb színekre vágyóknak a fehéret, kéket.
Nagyon fontos, hogy a sötétebb színek kicsinyítik a teret, míg a világosabbak nagyítják. Tehát nem célszerű mondjuk barnát választanunk, egy egyébként is kicsinyke szobába. Ez egy olyan aprócska trükk, aminek figyelme vételével megváltoztathatjuk az egész szoba atmoszféráját, érdemes rá odafigyelni!
Biztonság – a „voc” érték
A mai EU-s és mindenféle egészségvédelmi szabvánnyal kontrollált világunkban nem nagyon futhatunk bele olyan festékbe, ami károsíthatja az egészségünket, mégis nem árt tudni, hogyan bizonyosodhatunk meg arról, hogy ebből a szempontból is rendben van az általunk választott termék.
Erről leginkább a dobozon található VOC érték tanulmányozásával nyerhetünk információt.
Az optimális az, ha ez a szám 0 vagy annak környékén mozog. Közismert tény, hogy a vízbázisú festékeket kevésbé károsak (mivel száradás közben tökéletesen kipárolog belőlük a nedvesség),
míg az szerves-oldószeresek és enyvesek károsabbak. Célszerű tehát vízbázisú festékeket választani, mert a mai gyártástechnológiai eljárások már igen fejlettek, akár a parkettalakkozáshoz is vehetünk vizes lakkokat.
Mire figyeljünk még?
Beltérre (és leginkább a vizes helységekbe) szánt festékek vásárlásánál fontos hogy az általunk kiválasztott festék penészképződés gátló hatással bírjon.
Mielőtt kifestenénk, a fürdőszobát mindenféleképpen kezeljük a falat penészmentesítés folyadékkal! Ez egy olyan kisebb plusz költség, ami később többszörösen megtérülhet. Utána festhetünk.
Kültéri festékek
Amikor a kültéri festékekről beszélünk, hatványozottabban igaz, hogy a minőségi választás kifizetődik. Házunk külső frontjai naponta ki vannak téve a nap erő és káros UV sugarainak, amelyek idővel (előbb vagy utóbb) megfakítják festést. Nem mindegy, hogy kétévente, vagy ötévente festünk újra, válasszunk bevált, minőségi termékeket!
A kültéri festékeknek van három speciális fajtája, őket leginkább három csoportba oszthatjuk:
Fémfestékek – Fő feladatuk a tökéletes fedés, és a fémfelület elzárása, a rozsdásodás megakadályozása
Fafesték – A fafelület ápolása, megóvása. Fontos hogy légáteresztő, mégis párazáró legyen.
Tetőfesték – Kevesen ismerjük őket, annál fontosabbak. A helyesen kiválasztott tetőfesték hő visszaverő, szigetel és véd a beázás ellen is,
Bevezetőül ennyi. Igyekeztünk a legfontosabb információkat összeszedni, és egy csokorba gyűjteni ahhoz, hogy munkához láthass!
Reméljük gyakran visszalátogatsz majd hozzánk, és segítségedre lesz oldalunk!