Penészmentesítés házilag festékkel
Hogyan álljunk neki a festésnek, hogy egy végleges megoldást kapjunk? Kezdjük a penészmentesítéssel!
A jó és eredményes munka mindig az előkészítéssel kezdődik. Falfestés esetén győződjünk meg róla, hogy milyen penésszel állunk szemben. Ha az előző festék jól tapad a falhoz, akkor csak egy felületi penészről beszélhetünk, ami nem jár túl sok munkával. Általában ha nem régi a fal festése, akkor túl sok előkészületi lépést nem kell tennünk, hiszen szerencsésebb esetben az jó állapotban van. Ez esetben a penészlemosást követően egyből kezdhetjük a penészgátló festést.
Hogy kezdjünk neki? Penészmentesítés lépésről lépésre.
Át kell gondolni, mi is a célunk tulajdonképpen: a probléma gyökeres megszüntetése, azaz a spórák által kedvelt táptalaj felszámolása. Az előttünk álló feladat elvégzéséhez célszerű orrot és szájat eltakaró porvédő maszk viselése, így elkerülhetjük, hogy a penészt belélegezzük. A fal előkészítéséhez a szennyeződéseket, sósszerű kivirágzásokat, durva, kiálló szemcséket és érdességeket távolítsuk el. Ehhez előtte mindenképpen nedvesítsük be a falat, ugyanis a száraz fal megkaparásakor spórák milliói szétszóródnak, és újabb penésztelepeket hozhatnak létre, miáltal a problémánk nem szűnik meg, és csak újabb fertőzés keletkezik. Ha csak tehetjük, célszerű fungicid (gombaölő) alapozást végezni a felületen. Ha a csiszolással és kaparással megvagyunk, áttérhetünk a következő lépésre, a fal egyenetlenségeinek javítására gletteléssel, tömítéssel, tapaszolással.
Ha a penészes fal felületének kémiai kezelését, átalakítását szükségesnek találjuk, akkor mindenképpen végezzük el. Sok gondtól megkímélhetjük magunkat a jövőben, ha megakadályozzuk, hogy a felület vizet szívjon magába, ezért érdemes elgondolkodni az impregnálás, vakolaterősítés, mélyalapozás lehetőségén is. Amennyiben nem értünk ehhez, bátran forduljunk segítségkéréssel a forgalmazóhoz, annak vevőszolgálatához, vagy kérjen tanácsot és véleményt egy festőmestertől, festékszaküzlet eladójától.
Hogyan készüljünk elő technikailag a penészmentesítésre?
A számunkra fontos tárgyakat elővigyázatosságból mindenképpen takarjuk le, hogy a penészmentesítés során használt anyagok és a festés véletlenül se tehessenek kárt bennük. Használjunk ragasztószalagot, amivel a kisebb felületeket és az éleket kiválóan megvédhetjük, valamint olyan fóliát az aljzaton, amin lábbal, de még létrával is közlekedhetünk. A hullámpapír leterítése is megfelelő megoldás lehet.
Az előző festéket távolítsuk el acélkaparóval, drótkefével, majd smirglipapírral csiszoljuk simára a fal egyenetlenségeit. Ha elöregedett falfelülettel van dolgunk, ami már salétromossá vált, és érintésre apró darabjaira esik szét, akkor nincs más választásunk, a tégláig le kell vernünk a morzsalékos vakolatot, és újravakolni ezt a részt.
Ne hagyjunk figyelmen kívül semmit penészmentesítéskor
A nagyobb nedvesség elszívó hatásuk miatt a porózus (lyukacsos szerkezetű) falak újra táptalajai lehetnek a penésztelepeknek. Hogy ezt elkerüljük, használjunk mély alapozókat, telítő anyagokat. Ezek általában nagyon praktikusak, hiszen színtelenek, gyorsan száradnak és engedik természetesen lélegezni a felületet. Ha a felhasználandó anyag specifikációjában szerepel, akkor még a vakolatot erősítését is elősegítheti. Amikor a megfelelő terméket keressük, legyünk szemfülesek, ugyanis vannak olyan készítmények, amik már tartalmaznak penészölő hatóanyagot, így ennél a lépésnél is bebiztosíthatjuk magunkat.
Ha lépésről lépésre követi a penészmentesítés fentebb leírt folyamatát, többé nem kell attól tartania, hogy otthonába visszalopózik a penész.