nátha
Közeleg a felső légúti panaszok szezonja; megelőzés, gyógyítás
Ősztől tavaszig sokkal gyakrabban támadnak, mint az év más időszakában, a felső légúti (garat-, gége-, orr- és arcüreg-) betegségek, amelyek nagy részét vírusok, kisebb hányadát pedig bakteriális fertőzések okozzák. Cikkünkben az okokról és a védekezésről írunk.
Helyes táplálkozással, a higiénés szabályok megtartásával és aktív életmóddal védekezhetünk e betegségek ellen.
A tüsszentés anatómiája
A nátha első tünete az orrdugulás, a tüsszögés, majd jön a torokfájás, amihez később fejfájás, köhögés, rekedtség és láz is társulhat. A tüsszentés a szervezet védekező mechanizmusa, egy reflex, amely – a köhögéshez hasonlóan – a felső légutakat hivatott megtisztítani a nem kívánatos betolakodóktól, hosszú távon azonban igencsak legyengítheti szervezetünket.
Készülődés tél előtt
Aki hajlamos rá, ősszel biztosan felszed néhány kilót, és szinte mindenkit elér kisebb-nagyobb nátha, influenza. Gyakoribbak az emésztőrendszeri panaszok is. Mindez nem törvényszerű – állítja a hagyományos kínai orvoslás. Mit tegyünk-együnk, hogyan készüljünk a télre?
Tápláld a náthát, éheztesd a lázat?
Angol nyelven létezik egy mondás, melynek jelentése nagyjából annyit tesz: „tápláljuk a náthát, éheztessük a lázat”. A szólás eredete bizonytalan, de minden bizonnyal azok közé a népi bölcsességek közé tartozik, melyeknek akár lehet is némi valóságalapja, ám semmiképpen sem szabad szentírásnak venni őket.