táplálkozás
A 9 legnagyobb táplálkozási tévedés
A táplálkozás körül mítoszok és tévedések keringenek: egészségesebb a margarin, mint a vaj? A pálinka tényleg elősegíti az emésztést nehéz ételek után? A light termékeket valóban büntetlenül ehetjük-ihatjuk? Folyadékrabló-e a kávé? Hogy állunk ezekkel a széles körben elterjedt hiedelmekkel? Összeállítottuk Önnek a 9 legnagyobb táplálkozás-tévedést.
1. A tészta és a burgonya hizlal
Az apa táplálkozása és az utód egészsége
Az apa táplálkozása a gyermek megfoganása előtt ugyanolyan fontos szerepet játszik a gyermek egészségében, mint az anyáé – erre a következtetésre jutottak a McGill Egyetem (Kanada) kutatói. Arra jutottak, hogy a sperma az apa környezetéről, életmódjáról, így a táplálkozásáról is közvetít információt. Ezzel a szemponttal eddig nem foglalkoztak.
Táplálkozási hóbortok
Amerikában szinte naponta üti fel a fejét egy új táplálkozási őrület, melyek mindegyikének azonnal számos követője akad, ami nem is csoda, mivel a tengerentúlon óriási problémát jelent az elhízás. Egyes felmérések szerint a túlsúly miatt többen halnak meg, mint a dohányzás miatt. Jackie Lynch táplálkozási szakember az alábbiakban ezek között segít nekünk eligazodni.
Folsavat minden várandósnak!
A Journal of the American Medical Association című szaklapban megjelent friss tanulmány szerint azok a gyerekek, akiknek édesanyja a terhessége előtt és alatt folsavat szedett, kisebb valószínűséggel fog három éves kora körül beszédgondokkal szembesülni.
Táplálkozás 60 fölött
A legtöbb hatvanas éveiben járó ember számára véget ér az aktív munkavállaló élet, és már a gyerekek is mind kirepültek otthonról. Ez lehetőséget teremt arra, hogy az élet örömeire és élvezetére összpontosítsanak. Nem véget ér, hanem elkezdődik egy új élet! Tekintettel kell lenniük azonban az életkorukra, az azzal járó megváltozott követelményekre.
A székrekedésről és annak megelőzéséről
A székrekedést általában a helytelen táplálkozás okozza, a nem megfelelő egészség, vagy a hashajtókkal való visszaélés. Az ürítés ebben az esetben komoly fájdalmakkal járhat és igen megviselheti az embert. A megelőzés számos módon kivitelezhető: dióval, kókuszolajjal, ananásszal, vagy pl indiai útifűvel. Mindezekről bővebben itt olvashatunk.
Paleolit táplálkozás és diéta
A paleolit diéta lényege, hogy bizonyos típusú ételeket száműzünk az étrendünkből. Állattenyésztés és mezőgazdaság híján az emberek annó csak sült húsokat, halakat, kagylókat, tojásokat, dióféléket, zöldségeket, gyökereket, gyümölcsöket, bogyókat és gombákat fogyasztottak.